RSS

Akü Bittiğini Nerden Anlarız ? Akü Bitince Ne Yapılır ?

bir 23 Kasım 2015 ~ laleblog — Otomobil

Arabamızda akü bitmesi çok farklı sebeplerden ötürü meydana gelebilir, fakat genelde hatayı biz sürücüler yaparız. Farı açık bırakabiliriz, teyibi açık bırakabiliriz ya da iç aydınlatmalardan birisini açık bırakmış olabiliriz.

Sabah kalktınız işe gideceksiniz kontağa dokundunuz ama hiç ses yok, çok sinir bozucu dimi :) benim bir çok kez başıma geldi. Ve her seferinde de kendi hatam olduğunu farketmek uzun sürmedi. Peki bu gibi durumlarda ne yapmalı ;

Araca Takviye Yapmak

Takviye işlemi esnasında aracımızın ve kendimizin güvenliğini için aşağıdaki bilgilere dikkat etmemiz önemlidir;

Takviye Kablosu

  • Öncelikle en sağlıklı yöntemin araçtan araca takviye yapmak olduğunu belirtmeliyim fakat bu işlemi doğru ve titiz yapmak gerekiyor aksi durumlarda aracın elektronik aksamına zarar verebiliriz.
  • İki akünün de elektriksel değerlerinin aynı olması gerekmektedir. Yani biten akümüz 60 Amper ise takviye için bulduğumuz akü de 60 Amper olmalıdır.
  • Takviye yapılacak her iki araçta da teyp,far,klima gibi ekipmanlar kapalı tutulmalıdır.
  • Ve yukarıda da resmini koyduğum gibi akü takviye kablolarına ihtiyacımız vardır.
  • Takviye kablolarımız arasındaki kırmızı kablo Pozitif (+) kutbu, siyah kablo ise Negatih kutbu (-) temsil etmektedir. Kırmızı kablomuzun bir ucunu biten akümüzün (+) ile gösterdiği yere ve siyah ucunu da (-) ile gösterdiği yere takalım ve kablomuzun diğer uçlarını da takviye yapacak olan akümüze aynı şekilde bağlıyoruz ve kontağa basıyoruz eğer aracımız yine çalışmazsa takviye yapan aracımızı çalıştırarak akünün daha kuvvetli hale gelmesini sağlayabiliriz.

 

 

İkinci bir yöntem olarak, eğer aracımızın park edildiği yer uygunsa aracımızı vurdurabiliriz fakat yeni nesil araçlarda kesinlikle önerilmeyen bir yöntemdir.

 

 

Etiketler:

"Akü Bittiğini Nerden Anlarız ? Akü Bitince Ne Yapılır ?" yazısı için bir yorum yapılmış.

  1. nehir diyor ki:

    güzel ve faydalı bir makale emeklerine sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sperm Kalitesini Arttıran Yiyecekler