RSS

Beyaz Çayın Faydaları

bir 08 Ekim 2015 ~ laleblog — Şifalı Bitkiler

Beyaz çay son zamanlarda yeşil çayın tahtına oturacak gibi, bunun sebebi ise beyaz çay üretilirken daha az okside olduğu için daha çok antioksidan değerine sahiptir. Bu durum ise beyaz çayı son zamanlarda faydalı çaylar arasında bir kaç basamak yukarı taşıdı.

Kanser: “Oregon Eyalet Üniversitesince ” yapılan bir çalışmaya göre beyaz çay da bulunan kateşinler, kanserli hücre oluşumunu durdurarak kanserli tümörlerin gelişmesini yavaşlatabiliyor. Mevcut raporda yer alan bilgilere göre düzenli beyaz çay tüketmek karaciğer, cilt, göğüs, kolon, prostat, akciğer, yemek borusu, pankreas, mide ve yumurtalık kanseri riskini minimuma indirebiliyor. Amerikan Kanser Derneği ise beyaz çayı meme kanseri atlatmış kişilere kanserin nüksetmesini önlemek için tavsiye ediyor.

Kanserin yanısıra ; Kalp sağlığı’nda önemli rol oynamaktadır. Ayrıca cildimizde meydana gelen hücre tahribatını da önlemektedir.

Vücudumuzda ki yağları serbest bırakma özelliğine sahip olduğu için vücuttaki yağların yakımını hızlandırmaktadır.

Beyaz Çayın anavatanının da Çin olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Beyaz çayı tüketmek üzere demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, suyun sıcaklığının 70-75 derece arasında olmasıdır. Yani suyu ocaktan alır almaz, kaynar haldeyken beyaz çay yapraklarının üzerine dökmeyin. Kaynamış suyu, ocağı kapattıktan sonra 5-7 dakika kadar bekletin ve öyle kullanın. Kaynar su, çay yapraklarının haşlanmasına ve çayın tadının acılaşmasına neden olur. 1 büyük bardak çay için 2 çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır.

Suyu beyaz çay yapraklarının bulunduğu bardağa döktükten sonra 7-10 dakika kadar demleyebilirsiniz. Suyun sıcaklığı ne kadar düşükse, demleme süresini o kadar uzatın. Yani 50-60 derecelik bir su için 11-13 dakika demleme süresi gerekir. Kullanılan çay miktarını ve demleme süresini ağız tadınıza göre değiştirebilirsiniz ama kaynar su kullanmamaya dikkat edin.

Etiketler:

"Beyaz Çayın Faydaları" yazısı için bir yorum yapılmış.

  1. Ankara Halı diyor ki:

    Bende bir beyaz çay aşkı başladı. Sayısız faydalarını okudum ve de hemen aldım içiyorum. Tadı buruk değil yeşil çay gibi. çok hoş bir tadı var. her gün iki 3 fincan içiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sperm Kalitesini Arttıran Yiyecekler