RSS

Madımak Carinanın Günlüğü Film Eleştiri Yazısı

09 Ekim 2015 ~ laleblog — Sinema, Tv-Radyo

madımak   Madımak son zamanlarda herkesin et ve kebap yediği bir lokanta, fakat bizim içimizde yıllardır kanayan bir yara…

Yıl 2 Temmuz 1993 çoğu alevi olan 33 aydın, yazar, ozan ve düşünürün diri diri yakıldığı ve faillerinin günümüzde milletvekili olduğu Türkiyenin en kara tarihi.

Son zamanlarda beyazperde de izledik Madımak Karinanın Günlüğü olarak bu kara lekeyi. Her ne kadar bir çok eksiklikle daha doğrusu mecburi eksiklikle anlatılmış olsa da hepimizi tarihin en karanlık zamanlarına tekrar götürdü ve bu ateşin içimizde yanmaya devam ettiğini tekrar hatırlattı.

Türkiye ye kadınların statüsünü ve konumunu araştırmak için gelen Carina nın günlüğünden yola çıkılarak beyazperde ye taşınan Madımak filmi ne çok acılar çektiğimizi asılında en çok sevilmeyi hak ederken ne çok yanıp  yakıldığımızı hatırlattı… Ne çok ezilip çok susturulmaya çalıştığımızı… Buna rağmen hala bir çok sinema salonunda gösterime dahi alınmadı. Ben insanım diyen herkesin bunca sansüre rağmen izlemesi gereken bir film. Çünkü o gün insanlar diri diri yakılırken koskoca Sivas ta devlet, polis adeta yok olmuştu. Ve Sivasta o gün yanan ateş içimizde hala yanmaya devam ediyor. Çünkü aradan geçen bunca yıla rağmen değişen hiç bir şey yok ve bizler hala yanmaya devam ediyoruz.

Diri diri yanan 33 Aydınımıza Saygılarımla …

Buket LALE

Etiketler:

"Madımak Carinanın Günlüğü Film Eleştiri Yazısı" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sperm Kalitesini Arttıran Yiyecekler