RSS

Neden Antifriz Kullanmalıyız ?

2 04 Ocak 2016 ~ laleblog — Genel, Otomobil

antifirizÖzellikle çok sert geçirdiğimiz şu kış günlerinde aracımızdan eksik etmememiz gereken en önemli sıvı antifriz dir. Çünkü antifriz maddesi  bir alkol türevidir ve su dan daha geç donar, böylelikle kışın aracımızın susuz kalmasını önlemiş oluruz. Keza antifriz kullanmadığı için motor bloğunu çatlatanlar dahi vardır çünkü su donmuştur ve motoru soğutacak su radyatörden gönderilememektedir, bu yüzden de aracımız ciddi hasarlar alabilir.

Sadece bu kadar mı, antifriz maddesini yazın da kullanmalıyız çünkü antifriz, aracımız da suyun gezdiği noktalarda korozyonu ve pası önler, dikkat ederseniz antifriz kullanmayan araçlarda radyatör kapağını açtığınız zaman su paslı ve kahverengi bir hal almıştır, işte bu pas suyudur ve aracımız için oldukça tehlikelidir çünkü bu su aracımızda çok önemli noktalarda gezinmektedir, silindir kapağı, radyatör, devirdaim gibi tüm soğutma sisteminde hakimdir.

Antifriz satın alırken dikkat etmeliyiz ;

Piyasa da ki bir çok antifriz birbirinden farklıdır, renk olarak ayırmak gerekirse kırmızı ve mavi renklerde antifrizler vardır piyasada. Kırmızı renklisi organik antifriz olarak nitelendirilir ve bir çok otomobil markası da bunu öneririr. Özellikle Alman Menşeili araçlar kırmızı antifriz konusunda  epey ısrarcılar.  Marka olarak ise başta würth olmak üzere yine Castrol ya da PO Antifriz lerini önerebilirim. Markasız ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum, çünkü piyasada taklit ürünler çok yaygınlaşmış durumda.

Etiketler:

"Neden Antifriz Kullanmalıyız ?" yazısı için 2 yorum yapılmış.

  1. Cem diyor ki:

    Kırmızı ve mavi demek. Ben antifrizleri yıllarca yeşil zannetmiştim.

  2. Antifiriz konusunda bundan sonra daha dikkatli davranmam gerektigini ogrendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sperm Kalitesini Arttıran Yiyecekler